چگونه با تمرکز بر جملات و کلام خود را قدرتمندتر کنیم؟؟

از سالها قبل برای اینکه بتوانم در جاده پیشرفت و موفقیت قدم بردارم همواره بر انجام و استمرار در یک کار اصرار داشته ام. این کارها عبارتند بودند از مطالعه و تحقیق و ارتقاء مدرک تحصیلی. بارها و بارها در این مسیر دچار شکست شده ام اما چیزی که مرا مقاومتر کرده است این کلام پدر مهربانم بود که تقریبا ۲۰ سالی هست که سایه اش از سرما کم شده است.«پسرم درس بخون هیچ کی به دردت نمی خوره!!»

شاید شما دوست عزیز هم با این کلام آشنا باشید. کلامی که از دل برمی آمد اما ما به آن کمتر توجه می کردیم. درس بخون تا بدبخت نشی، درست بخون تا کاره ای بشی، درس بخون تا نمرات خوب بگیری. هیچکدام از کسانی که ما را به درس خواندن تشویق می کردند به مانگفتند که چرا درس بخوانیم؟! آِیا واقعا ما فقط درس می خواندیم که گرفتار اینها نشویم. برای بعضی از ما واقعا همین طور بوده است. اما برای من تا مقطعی اینگونه بود اما از مقطعی دیگر واقعا فقط به این فکر میکردم که مطالعه کنم تا چیزهای بیشتری یاد بگیرم.

بعضی از کتابها برای من کاربردی بود و بعضی دیگر هرگز… همه اینها از درون نیرویی بود که در کتابها موجود بود. نیروهایی که کاربردی بودن یا نبودن آنها را به ما نشان می داد. وقتی شما کتاب را در دست می گرفتید فقط به این فکر می کردید که کی تمام بشود یا به این می اندیشید که این کتاب چقدر در زندگی به من کمک کرده است. وقتی که نویسنده یک کتاب در زندگی خود تجاربی را بازگو میکند و راهکارهای عملی برای حل این مشکل را بازگو میکند به این نتیجه می رسیم که این کتاب به درد ما خورده است. یا به قول یکی از دوستان این کتابها با ما حرف می زنند یا نویسنده این کتاب را با دل نوشته است.

قطعا برای رسیدن به این مهم نویسنده توجه خود را بر کلام وسخن ذهنی یا کلامی خود متمرکز نموده است. تاثیر کلام در نوشته را بسیاری از ما در کتابهای مختلف دیده ایم. ما برای درک جهان هستی، از حواس پنجگانه خود که شامل: • دیدن • شنیدن • لمس کردن • بوییدن • چشیدن استفاده میکنیم و جهان پیرامون خود را از این طریق درک میکنیم و برای انتقال این درک و تجربه های خود از ابزار قدرتمند کلام و زبان خود استفاده میکنیم. و همانطوری که میدانید، شیوه بکار بردن و استفاده از کلام برای هر شخصی متفاوت میباشد و یکی از دلایل مهم دستاوردهای متفاوت افراد هم، استفاده از همین ابزار قدرتمند میباشد. •

مراقب گفتارت باش، آنها به کردارت تبدیل میشوند. حضرت علی (ع) • آشیل، نمایشنامه‌نویس یونان باستان، نوشته است، “کلمات پزشک ذهن بیمارهستند.”

کلام ابزاری است بسیار قدرتمند که میتواند هم در جهت ساختن و هم در جهت تخریب و ویرانی بکار گرفته شود، پس حال که به این سلاح قدرتمند مجهز هستیم بهتر است که در جهت ساختن و توانمند ساختن خود و دیگران استفاده نماییم تا در جهت تخریب و ویرانی. پس با این حساب سعی نماییم که از کلاممان در جهت مثبت و سازنده استفاده نماییم تا شاهد رشد خویش و دیگرانی که با ما در تماس هستند باشیم.

پاسخی بگذارید